שינוי ירוק - רשת חברתית לקיימות וסביבה

הדרך שלך להשאיר חותם

מינוס ומינוס שווה פלוס? על מאבקים ותוצאתם

למה קל לי יותר לצאת נגד משהו,להצביע נגד...? למה קשה לי יותר לציין משהו טוב שקרה או לחזק משהו שאני רוצה שיקרה? אני משתדלת לעשות זאת בזמן האחרון אבל בעבר הייתי יותר נגד מאשר בעד-וזה לא משנה בעד מה או נגד מה. מה יש באנטי הזה,בלהגיד "לא" או להתנגד למשהו שיכול לסחוף כל כך הרבה אנשים,שלא תמיד יודעים בדיוק לָמה או למָה הם בכלל מתנגדים. למה כדי להגיד כן אנשים מתחילים לשאול שאלות כי הם לא רוצים סתם להגיד כן. אבל להגיד לא- זה באינסטינקט שלנו. למה קשה לי יותר למצוא איזה מאבק ציבורי בעד מישהו שעשה משהו טוב. והנה,אפילו השתמשתי במילה "מאבק" ציבורי וככה אנחנו מדברים. ולמילים יש משקל והן משפיעות עלינו בסופו של יום. לפעמים יש מאבקים ציבוריים ל"ניקוי שמו" של מישהו אבל גם הם בד"כ מופנים כנגד מי שיצא נגדו. מינוס ומינוס שווה פלוס? למה כשמבקשים ממני לחתום על משהו,אפילו אם זו איזו עצומה למשהו שנראה לי שאני בעדו (בלי קריאה מעמיקה בפרטים) אני אחשוב פעמיים ובד"כ גם לא אחתום בסוף אבל אם יש איזו הפגנה נגד משהו או הצבעה נגד יהיה לי יותר קל למצוא את עצמי משתפת פעולה. לפחות כך היה עד לא מזמן. עד שהבנתי שיש מאבק בונה , לא אלים, ושאני לא מתחברת למאבקים מסוג כזה שגורמים לי להוציא ממני אנגיה שלילית כלפי מישהו אחר. אני מעדיפה למצוא,ופה הקושי, משהו שאני תומכת בו, או לפתח מודעות ותמיכה בצורה יצירתית שתקדם מסר מסויים ולא תחריב אחר. תהיתי לגבי זה בזמן האחרון, וקראתי מה שכתבה אבירמה גולן ב"הארץ" לפני כחודש אז הנה דוגמא ראשונה-מהפוליטיקה-ותנסו לשים בצד את נתניהו ולהתייחס רק לרלוונטי,תישארו איתי מבטיחה גם משהו סביבתי

אבירמה כותבת "השיטה שעל פיה פועל נתניהו מוכרת היטב בהיסטוריה העתיקה והמודרנית. הוא לא המציא אותה, אבל שולט בה היטב, והיא עובדת כך: קודם מחלישים ומפוררים, ואז, כשהכל מרוסק, וכולם ממילא שונאים את כולם, מוצאים שעיר לעזאזל לנקז אליו את הזעם והתסכול וליצור סביבו אחדות מדומה. לא תמיד מוכרחים לגרש את השעיר לעזאזל או להכות בו. מספיק להאשים אותו בכל רעה חולה.
כמה פשוט. כמה לא דורש שום הוכחה...". ראיתם? כמה קל זה לכעוס או להפיל על מישהו הכל. בכתבה אחרת שהתפרסמה ב - YNET.

- אומרים ארגונים הסביבה כי "מאבק סביבתי שהצליח לעולם אינו מסתיים, ולמעשה מאבק מסתיים רק כשהוא נכשל". ואני אומרת שאם זה מאבק אז אולי באמת תמיד שני הצדדים יפסידו. לא יודעת.דוגמא נוספת מתחום הסביבה,ויש הרבה , היא המאבק שהתנהל נגד תכנית ספדי  (תכנית לבנייה במערב ירושלים על חשבון מעט השטחים הפתוחים שעוד נשארו שם). הייתי בהפגנה שם לפני שלוש שנים(נדמה לי),בחורף הגשום ובקור המקפיא,חברים באו עם סיר ענק של מרק לחלק למי שטרח ויצא מהבית ביום כזה. עמדנו עם שלטים או וידיים בכיסים (מהקור) ולא חשבתי לשנייה שאולי אם ניתן דגש על האלטרנטיבות נוכל להגיע לתוצאה טובה יותר. וזה לא שלא דיברו על אלטרנטיבות,דיברו,אבל חלש ולא בולט כמו ה"מאבק" נגד. התכנית אמנם ניגנזה לכמה שנים אבל כמו שאמרו קודם-מאבק שהצליח לעולם לא מסתיים ואכן סביר להניח שכשתשוב התכנית מפגרה קצרה נשוב להיאבק עליה,ואז סביר להניח שנפסיד. אלא אם נשכיל להציב את האלטרנטיבה במרכז ונחזק ונשפר את הקיים במקום להיאבק נגד.

    

Views: 117

Reply to This

Replies to This Discussion

אמר את זה יפה מרתין לותר קינג:
“When evil men plot, good men must plan. When evil men burn and bomb, good men must build and bind. When evil men shout ugly words of hatred, good men must commit themselves to the glories of love.”

RSS

Members

חיפוש באתר

© 2014   Created by Green Change.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service

/* * Open offsite links in new window- (c) Dynamic Drive (www.dynamicdrive.com)* This notice MUST stay intact for legal use* Visit http://www.dynamicdrive.com/ for full source code */